سه شنبه 29 خرداد 1397 -
جستجو :
 منوی اصلی
 
 
امروز : 0
ديروز : 0
ماه : 0
 
  کتابخانه

  

معرفي کتابخانه مرکز آموزشي درماني شهيد مدني تبریز

 

تاريخچه : کتابخانه شهيد مدني از سال 1355 هجري شمسي ، همزمان با تشکيل مرکز آموزشي درماني کارخود را شروع کرده است . فضاي قبلي اين کتابخانه در حدود 98 متر مربع بود که با توسعه بيمارستان و ادغام آن با فضاي فيزيکي مرکز آموزشي ، درماني امام (ره) موقعيت و فضاي اين کتابخانه نيز گسترش يافت ، بطوريکه فعلاً از نظر فيزيکي داراي موقعيت بسيار خوبي مي باشد .

 نمایی از کتابخانه قدیمی مرکز   


نمایی از کتابخانه جدید مرکز

 

فضاي موجود کتابخانه : کتابخانه داراي مخزن کتاب و آرشيو مجلات به متراژ 100 متر مربع ـ سالن مطالعه بمتراژ 150 متر مربع که نسبت فضاي مطالعاتي به رزيدنتها 3/5 متر مربع است . و بخش مجلات الکترونيکي نيز 20 متر مربع مي باشد . از نظر فضاي فيزيکي ، اين کتابخانه در نوع خود بي نظير بوده و براساس استانداردي که مي بايست فضا و تجهيزات کتابخانه اي براي 20سال آينده در نظر گرفته شود مناسب است .

استاندارد فضای مخزن کتابخانه :برای هر هزار نسخه کتاب 15متر مربع فضا لازم می باشد .با در نظر گرفتن اين استاندارد و ادغام فضای بخش آرشيو مجلات در محل مخزن ، حدود 5000 نسخه منبع چاپی وجود دارد که به ازاء اين 5000 نسخه منابع چاپی ، بايد فضای مخزن 75 متر مربع در نظر گرفته شود که فضای مخزن اين کتابخانه 100 مترمربع بوده . وافزايش منابع 20 سال آينده را نيز در نظر گرفته است .

استاندارد محل نشستن مطالعه کننده : استاندارد محل نشستن مطالعه کننده 72/3 متر مربع می باشد . با توجه به آمار رزيدنتها ( داخلی ـ جراحی ـ بيهوشی قلب و عروق ، بتعداد 32 نفر ) ، اينترن و ايکسترن ( بتعداد 25 نفر ) و با لحاظ نمودن 20% فضای مطالعه توسط افراد مذکور ، فضای مورد نياز بر اساس استاندارد ، برای سالن مطالعه بايستی در حدود 12 صندلی مطالعه و 45 متر مربع باشد که فضای کنونی برای سالن مطالعه 150 متر مربع است که امکان افزايش تعداد مراجعين را فراهم می آورد  . با توجه به تخصصی بودن اين مرکز فعلاً اولويت استفاده از سالن مطالعه به رزيدنتها و اينترن وايکسترنهای قلب و عروق اختصاص يافته ولی با اين وجود همواره سعی شده از فضای خالی سالن ، برای مطالعه سايرين از جمله : همکاران مرکز ، پزشکان عمومی و مراجعين ديگر مرتبط با حوزه پزشکی استفاده شود .

نور سالن مطالعه : از نظر نور ، هردو سالن مطالعه و مخزن ، از ترکيبی از نور طبيعی و مصنوعی استفاده مينمايد که اين حالت استانداردی برای نور کتابخانه می باشد.

کادر کتابخانه : کتابخانه داراي يک نفر کارشناس کتابداري ( بعنوان کتابدار مسئول )و يک نفر کمک کتابدار ميباشد.

تعداد موجودي کتاب : مجموعه کتابخانه تعداد 3618 جلدکتاب را در خود جاي داده است که از اين تعداد 1867 جلد لاتين و 1651جلد فارسي مي باشد . در مجموعه سازي اين کتابخانه بيشترين اولويت در انتخاب ، مربوط به کتابهاي تخصصي قلب وعروق ، جراحي قلب و عروق ، بيهوشي ، قلب و عروق کودکان و پرستاري و Reference  مورد نياز براي هر کتابخانه پزشکي است .

تعداد مجلات : اين کتابخانه در بخش مخزن  داراي يک آرشيو مجلات با سيستم قفسه هاي ريلي مي باشد و مجلات مربوط به قلب و عروق و جراحي قلب و عروق از سال 1970 الي 1992 ( که بصورت صحافي شده ) گردآوري شده و همچنين از سال 2000 تاکنون داراي آرشيو منظمي مي باشد. دليل عدم دسترسي به مجلات آرشيوي از سال 1992 تا 1999 به علت سياست آن موقع دانشگاه بوده که مجلات به صورت امانت يکساله از کتابخانه مرکزي دانشگاه تهيه گرديده و بعد از مهلت تمام شده به آن کتابخانه عودت داده ميشد .

در حال حاضر اين کتابخانه تهيه مجلات را که قبلاً از شرکت رهروان طب خريداري ميشده ، خود مستقلاً از طريق دانلود آن از سايت دانشگاه تهيه مي نمايد که کيفيتي بمراتب بالاتر از مجلات قبلي دارد و توانسته حدود -/ 40.000.000 ريال در هزينه هاي مرکز صرفه جويي بعمل آورد.

خدمات فني : رده بندي مجموعه اين کتابخانه براساس رده بندي  NLM مي باشد که همواره سعي گرديده با استفاده از امکانات آنلاين به صحيح ترين شماره  رده دست يافت . فهرست نويسي اين کتابخانه نيز براساس استانداردهاي جهاني تهيه ميگردد که بلافاصله به برنامه نارمند مكتوب ، كه برنامه اي جامع و تحت سيستم وب مي باشد وارد مي شود.

تعداد رايانه : اين واحد داراي 11 دستگاه رايانه مي باشد که 3 دستگاه آن براي کارهاي فني کتابخانه و 8 دستگاه ديگر براي استفاده آنلاين از اينترنت تدارک ديده شده است . البته هر 11 دستگاه به اينترنت متصل هستند.

اينواحد همواره سعی نموده در بخش فناوری اطلاعات خود را " بروز " نگهدارد و آموزشهای لازم را در زمينه استفاده از اينترنت و مجلات الکترونيکی به کاربرانِ هدفِ خود ، از جمله هيئت علمی ، رزيدنتها و اينترن وايکسترن ها ارائه نمايد . و حتی در بسياری مواقع مقالات مورد نيازآنها را خود کادر کتابخانه تهيه و در اختيار آنان قرار می دهد.

ساعات کار کتابخانه : کتابخانه از ساعت 30/7 الي 17 مشغول به فعاليت مي باشد که با توجه به ساعات کاري که از کتابخانه هاي معتبر استخراج شده مطابق و بعضاً نيز بيشتر است ،. ضمناً سالن مطالعه اين کتابخانه نيز همه روزه تا ساعت 24 برای مطالعه داير است .

با توجه به اينکه عمده منابع Reference براي رزيدنتها واساتيد جراحي قلب وعروق منابع Edmund  و Kirklin وبراي رزيدنتها و دستياران داخلي قلب Braunwald  و The Heart وHarrison  مي باشد،کتابخانه سعي مي کند آخرين ويرايش اين کتابها را بمحض چاپ ، تهيه و در اختيار اساتيد و دستياران جراحي و داخلي قلب و عروق قرار دهد .

و در بحث مجلات نيز اين کتابخانه مجلات معتبر علمي را جهت استفاده گروه جراحي و داخلي قلب و عروق تهيه مي نمايد. که از جمله آن :

 .Annals of Thoracic Surgery  

European Journal of Cardio-Thoracic Surgery. 

Journal of American College of Cardiology

Circulation

New England Journal of Medicine

American Journal of Cardiology

Journal of American Society of Echocardiography

American Heart Journal

Current Problems in Cardiology

Anesthesia & Analgesia

British Journal of Anesthesia

Current Opinion in Cardiology

Cardiology Clinics

CD هاي آموزشي: کتابخانه توانسته مجموعة خوبي در مورد بانک CD ايجاد نمايد (بتعداد 350 عدد) که اين مجموعه شامل CD هاي مالتي مديا ، CD تکست کتابهاي خريداري شده و CD مجلاتي که بصورت اشتراک تهيه مي گردد.

پاياننامه : تعداد کل پاياننامه 389 عنوان مي باشد که کليه پاياننامه هاي تهيه شده توسط رزيدنتهاي قلب و عروق و جراحي قلب و عروق و همچنين پاياننامه هائي که در رابطه با موضوع قلب و عروق ميباشد و توسط اساتيد اينمرکز راهنمائي گرديده اند را شامل مي شود.